| Part Number | 74HC245N,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 420890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin PDIP Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC245N,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC245N,652 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 26.92 x 6.4 x 3.2 mm |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Input Level | CMOS |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Logic Family | HC |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Output Level | CMOS |
| Supplier Package | PDIP |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Pin Count | 20 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 20PDIP |
| Replacement Part Number | PART-74HC245N,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC4094M96.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch 8-Directional Stick Switch 0.01A Tray Download PDF datasheet for RKJXM2E13001.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer 11-OUT 48-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK00301SQ NOPB.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element Open Drain 4-IN 20-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9544ABS118.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX374DTR2G.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G02DC,125.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT10PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4069UBM96.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G86DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVT245BDBR.pdf |