| Part Number | 74HC245PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 298010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC245PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC245PW,118 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Pin Count | 20 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Input Level | CMOS |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Output Level | CMOS |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Family | HC |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC245PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHC32D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2T45YZPR.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH Non-Inv CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SH17FU,LJ(CT.pdf |
|
Broadcom | Dual Multirate 10-Gbps Low-Power CDR EyeOpener 8.5 Gbps to 11.4 Gbps Download PDF datasheet for BCM8302SAIFBG.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74ALVC08D,118.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G00GM,115.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74AHC02BQ,115.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV74D,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVCH245APW,112.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC244APWRG4.pdf |