| Part Number | 74HCT138PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 111940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT138PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT138PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Family | HCT |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT138PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Converter 6-CH Non-Inverting CMOS 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4050BT,652.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC541N.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD74HC377PWR.pdf |
|
Toshiba | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TC74VCX74FT(EL).pdf |
|
Texas Instruments | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G34YZVR.pdf |
|
Diodes Incorporated | LOW SKEW 1 TO 2 LVCMOS LVTTL FANOUT BUFFER Download PDF datasheet for PI6C49X0202WIE.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9306D,112.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC273PW,118.pdf |
|
Silicon Labs | DSPLL 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for Si5326C-C-GMR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC245PWR.pdf |