| Part Number | 74LVC8T245PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 636160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC8T245PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC8T245PW,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Bus Hold | No |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Pin Count | 24 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 7.9 x 4.5 x 0.95 mm |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Input Level | LVTTL |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Quiescent Current | 30 uA |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | LVTTL |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Family | LVC |
| Package | 24TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC8T245PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G32DCKR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC126PW,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | 4-BIT BI-DIRECTIONAL LEVEL SHIFTER FOR OPEN-DRAIN AND PUSH-PULL - |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LS138W.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC154BQ,118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT74DR.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT00D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TXS0102DCTT.pdf |
|
NXP | Inverter 1-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC14D C4J.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC138D-Q100,118.pdf |