| Part Number | 74LVCH8T245BQ,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 304540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVCH8T245BQ,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVCH8T245BQ,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Propagation Delay Test Condition | 15 pF |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Function | Bus Transceiver with Voltage Translation |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Input Level | LVTTL |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum Quiescent Current | 30 uA |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | LVTTL |
| Product Dimensions | 5.6 x 3.6 x 0.95 mm |
| Bus Hold | Yes |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Family | LVC |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| MSL Level | 1 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Pin Count | 24 |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Polarity | Non-Inverting |
| Package | 24DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74LVCH8T245BQ,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SNJ54AHCT573J.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-953 T R Download PDF datasheet for NL17SG02P5T5G.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC164DRG3.pdf |
|
Toshiba | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74HC123AF(ELNE,F.pdf |
|
Integrated Device Technology | Femtoclock\u00ae NG Crystal-To-HCSL Frequency Synthesizer Download PDF datasheet for 841N4830BKILF.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator PECL to TTL 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC100ELT23DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Decoder Driver Single 4-to-7 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4543BE.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC107D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP1G125DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G17QDCKRQ1.pdf |