| Part Number | ALC74LVT245PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 312320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ALC74LVT245PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | ALC74LVT245PW,118 |
|---|---|
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Type | 3-State |
| Typical Quiescent Current | 3000 uA |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Product Dimensions | 6.6 x 4.5 x 0.95 mm |
| Bus Hold | Yes |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Quiescent Current | 12000 uA |
| Logic Family | LVT |
| Input Level | LVTTL |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 20 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Output Level | LVTTL |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-ALC74LVT245PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPL5111DDCT.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Divider Single 14-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14060BDTR2G.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NVT2010BQ,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4,Crystal Oscillator LVCMOS-to-3.3V LVPECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8535AGI-31LF.pdf |
|
Integrated Device Technology | Fast CMOS Octal Buffer Line Driver Download PDF datasheet for 74FCT244ATQG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G240DCTR.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge 3-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC100LVEL30DWR2G.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SH126FU.LJ(CT.pdf |
|
Nexperia | 8-CHANNEL ANALOG MULTIPLEXER DEMULTIPLEX - |
|
Toshiba | Analog Switch Single SPST 5-Pin SSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC4S66F(T5LSNMN,F).pdf |