| Part Number | CS5340-CZZ |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 768920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Bulk |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS5340-CZZ |
| Datasheet download |
| Part Number | CS5340-CZZ |
|---|---|
| Sample and Hold | No |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Number of ADCs | 2 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Input Type | Voltage |
| Supplier Package | TSSOP |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Digital Interface Type | Serial |
| Input Voltage | ±0.924/±1.4 V |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Screening Level | Commercial |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Single Supply Voltage | 3.1 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Differential Input | No |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Full Scale Error | 5 % of FSR |
| Operating Temperature | -10 to 70 °C |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage Reference | Internal |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-CS5340-CZZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 20ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1254E 2K5.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Serial 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX170DCPA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0831CP.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 105Msps 12-bit Serial (3-Wire) LVDS 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS6124IRHBT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11639EEE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1231BEEG+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1120QPWRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 80sps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1232IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Delta-Sigma 5sps 3 1 2Digit LED 28-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX1496EAI+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1117EKA+T.pdf |