| Part Number | TLC1542CDW |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 791960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SOIC Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC1542CDW |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC1542CDW |
|---|---|
| Single-Ended Input | Yes |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.5 LSB |
| Architecture | SAR |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Differential Input | No |
| Product Dimensions | 12.8 x 7.52 x 2.35 mm |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Voltage | 5 V |
| Pin Count | 20 |
| Supplier Package | SOIC |
| Sample and Hold | Yes |
| Number of ADCs | 1 |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire) |
| Sampling Rate | 38 ksps |
| Number of Analog Inputs | 11 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Resolution | 10 Bit |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Max Processing Temp | 260 |
| Voltage Reference | External |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Digital Supply Support | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Differential Nonlinearity | ±0.5 LSB |
| Package | 20SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLC1542CDW |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 240sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1112IDGST.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Semiflash 400ksps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX152EAP+.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MCP3201T-BI SN.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 700ksps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8354IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX188DEWP+.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP3208-BI SL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 15sps 24-bit Serial 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1240E 1K.pdf |
|
EVEREST SEMICONDUCTOR CO, LT | ADR Dual Delta-Sigma 24-Bit Serial (2-Wire, I2C) 28-Pin QFN Download PDF datasheet for ES8288.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 200Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS58C28IRGCT.pdf |