| Part Number | CS5364-CQZR |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 861350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS5364-CQZR |
| Datasheet download |
| Part Number | CS5364-CQZR |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Input Voltage | ±2.825 V |
| Screening Level | Commercial |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | Internal |
| Pin Count | 48 |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1.3 mm |
| Supplier Package | LQFP |
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Full Scale Error | 5 % of FSR |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Digital Interface Type | Serial |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Max Processing Temp | 260 |
| Sample and Hold | No |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-CS5364-CQZR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC128S052CIMTX NOPB.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS5361-DZZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 2Msps 14-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7945SRTET.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Octal SAR 250ksps 14-bit Parallel 64-Pin TQFP EP Download PDF datasheet for MAX11056ECB+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 3200Msps 12-Bit Parallel LVDS 376-Pin CCGA Tray Download PDF datasheet for ADC12D1620CCMPR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC2543IDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Parallel 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8515IDBG4.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LED 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for ICL7107CQH+D.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 50ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7828E 2K5.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 250ksps 14-bit Parallel 36-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX125CCAX+TD.pdf |