| Part Number | CS5505-ASZ |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 736770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 100sps 16-bit Serial 24-Pin SOIC |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS5505-ASZ |
| Datasheet download |
| Part Number | CS5505-ASZ |
|---|---|
| Pin Count | 24 |
| Maximum Power Dissipation | 4.5 mW |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Voltage Supply Source | Single|Dual |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Product Dimensions | 15.6 x 7.6 x 2.35 mm |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Integral Nonlinearity Error | 0.003 % of FSR |
| Sampling Rate | 100 sps |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 11 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Maximum Dual Supply Voltage | -5.5/11 V |
| Supplier Package | SOIC |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Dual Supply Voltage | 0/4.5 V |
| Input Voltage | 2.5|±2.5 V |
| Differential Nonlinearity | ±0.5 LSB |
| Sample and Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Resolution | 16 Bit |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Digital Supply Support | Yes |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Digital Interface Type | Serial |
| Architecture | Delta-Sigma |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Typical Power Dissipation | 3.2 mW |
| Number of ADCs | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 24SOIC |
| Replacement Part Number | PART-CS5505-ASZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 22ksps 8-bit Serial 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0832IP.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 32ksps 10-bit Serial 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC1541IN.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 14-bit Serial 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1033BEUP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for TLV2541IDGK.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1115EKA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8319IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 52ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7870EA.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 240sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1112IDGST.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CS5351-DZZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC081S021CIMF NOPB.pdf |