| Part Number | CS5508-BSZ |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 502050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 100sps 20-bit Serial 20-Pin SOIC |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS5508-BSZ |
| Datasheet download |
| Part Number | CS5508-BSZ |
|---|---|
| Resolution | 20 Bit |
| Minimum Dual Supply Voltage | 0/4.5 V |
| Voltage Supply Source | Single|Dual |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 11 V |
| Sampling Rate | 100 sps |
| Voltage Reference | Internal|External |
| No Missing Codes | 20 Bit |
| Maximum Dual Supply Voltage | -5.5/11 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 20 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Power Dissipation | 4.5 mW |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of ADCs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Full Scale Error | ±32 LSB |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Input Signal Type | Differential |
| Digital Interface Type | Serial |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Integral Nonlinearity Error | 0.0015 % of FSR |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Digital Supply Support | Yes |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Power Dissipation | 3.2 mW |
| Input Voltage | 2.5|±2.5 V |
| Sample and Hold | No |
| Package | 20SOIC |
| Replacement Part Number | PART-CS5508-BSZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1255IDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Hex SAR 630ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ADS8556IPM.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC124S101CIMM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 400ksps 10-bit Parallel 28-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1090BCEI+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC108S102CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC1549IDR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC082S051CIMM NOPB.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3204D-TL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 37.9ksps 8-bit Serial 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV0838CDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 70ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7830IPWT.pdf |