| Part Number | MAX146BCPP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 768960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX146BCPP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX146BCPP+ |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Resolution | 12 Bit |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Input Type | Voltage |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Voltage | 2.5|±1.25 V |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Screening Level | Commercial |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Digital Supply Support | No |
| MSL Level | 1 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Typical Power Dissipation | 3.6 mW |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 26.54 x 7.87 x 4.45 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Supplier Package | PDIP N |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Maximum Power Dissipation | 889 mW |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Max Processing Temp | 300 |
| Package | 20PDIP N |
| Replacement Part Number | PART-MAX146BCPP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 8-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for MAX1136EUA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 38-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7952SDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 8-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC081C027CIMKX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8341E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 650ksps 12-bit Parallel Serial 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for ADS8528SPM.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7841EG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 8-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC084S051CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ADC0820BCWMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8345E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Parallel 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS8322Y 2K.pdf |