| Part Number | MAX1139EEE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 732560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 16-Pin QSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1139EEE+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1139EEE+ |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | Yes |
| Resolution | 10 Bit |
| Rad Hard | No |
| Sampling Rate | 94.4 ksps |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Pin Count | 16 |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Input Voltage | 2.048|±1.024 V |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | QSOP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of ADCs | 1 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Screening Level | Extended |
| Product Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.55 mm |
| Typical Power Dissipation | 2 mW |
| Maximum Power Dissipation | 666.7 mW |
| Number of Analog Inputs | 12|6 |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1139EEE+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 16-bit Serial 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TLV320ADC3001IYZHR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for TLC2543IDB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 14-bit Serial 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC3578IDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 52ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7870EAG4.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX186DEPP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0820CCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1271IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | 24-BIT, 6-CHANNEL, 64KSPS, DELTA SIGMA ADC WITH I2C INTERFAC Download PDF datasheet for MAX11259AWX+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLV1549CP.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1255IDBR.pdf |