| Part Number | CS5529-ASZR |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 101700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 101sps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS5529-ASZR |
| Datasheet download |
| Part Number | CS5529-ASZR |
|---|---|
| Sample and Hold | No |
| Maximum Power Dissipation | 8 mW |
| Input Voltage | 2.5|±2.5 V |
| Number of ADCs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Sampling Rate | 101 sps |
| Product Dimensions | 7.5 x 5.3 x 1.75 mm |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±2.375 V |
| Typical Dual Supply Voltage | ±2.5|±3 V |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Input Signal Type | Differential |
| Supplier Package | SSOP |
| Voltage Reference | External |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, Microwire) |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Voltage Supply Source | Single|Dual |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | 0.003 % of FSR |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 20 |
| Full Scale Error | ±63 ppm |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-CS5529-ASZR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Parallel 28-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS8505IBDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC108S022CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS7822UB 2K5.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 200ksps 8-bit Parallel 18-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MX7575JCWN+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7822E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS1286U 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1014IRUGT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 333ksps 12-bit Parallel 24-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ADS7800KU.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8668IDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8344NG4.pdf |