| Part Number | MAX1231BEEG+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 844310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 24-Pin QSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1231BEEG+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1231BEEG+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Full Scale Error | ±4 LSB |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Number of Analog Inputs | 16|8 |
| Sample and Hold | Yes |
| Pin Count | 24 |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Extended |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage | 2.5|±1.25 V |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Typical Power Dissipation | 1.86 mW |
| Voltage Reference | Internal|External |
| MSL Level | 1 |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Maximum Power Dissipation | 762 mW |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Differential Input | Yes |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Sampling Rate | 300 ksps |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Rad Hard | No |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Product Dimensions | 8.74 x 3.99 x 1.55 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | QSOP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Package | 24QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1231BEEG+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for MCP3204-CI P.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 100sps 16-bit Serial 24-Pin SOIC Download PDF datasheet for CS5505-ASZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 50ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1111CEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 52ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7870EAG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7822E 2K5.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for CS5368-CQZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for TLV2544QD.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 52ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7870EA.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 20Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLC5510IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX188CEPP+.pdf |