| Part Number | MCP3221A6T-E OT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 540650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 22.3ksps 12-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP3221A6T-E OT |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP3221A6T-E OT |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Voltage Supply Source | Single |
| Voltage Reference | Supply |
| Input Voltage | 5 V |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| Sampling Rate | 22.3 ksps |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Full Scale Error | ±3 LSB |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| MSL Level | 1 |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Differential Input | No |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Pin Count | 5 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MCP3221A6T-E OT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Cirrus Logic | ADC Hex Delta-Sigma 16-bit Serial 28-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5451A-ISZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 8-bit Serial 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1115EKA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 65Msps 14-bit Serial (3-Wire) LVDS 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS6142IRHBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 52ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7870EAG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 10sps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC128D818CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 16-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8327IRSAT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 78ksps 16-bit Serial 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for AMC1204BDWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 20-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0804LCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1248IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 10-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC101C021CIMK NOPB.pdf |