| Part Number | CS5341-CZZ |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 721650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Bulk |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS5341-CZZ |
| Datasheet download |
| Part Number | CS5341-CZZ |
|---|---|
| Pin Count | 16 |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Number of ADCs | 2 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Rad Hard | No |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Full Scale Error | 5 % of FSR |
| Max Processing Temp | 260 |
| Digital Interface Type | Serial |
| Minimum Single Supply Voltage | 3.1 V |
| Sample and Hold | No |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of Analog Inputs | 2 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Voltage | ±0.924/±1.4 V |
| Screening Level | Commercial |
| Differential Input | No |
| Operating Temperature | -10 to 70 °C |
| Voltage Reference | Internal |
| Input Type | Voltage |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-CS5341-CZZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7841EB 2K5.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for CS5368-CQZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7887SDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Delta-Sigma 144ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS1278IPAPR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 116ksps 14-bit Serial 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1147BCUP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 65Msps 10-bit Serial 80-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS5277IPFPT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1139EEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC121S021CIMFX NOPB.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS5361-DZZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1270AEAI+T.pdf |