| Part Number | TLV1544IPWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 337830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 85ksps 10-bit Serial 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV1544IPWR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV1544IPWR |
|---|---|
| Digital Supply Support | No |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Lead Finish | Gold |
| Number of ADCs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Resolution | 10 Bit |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Voltage Reference | External |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Input Voltage | 5.5 V |
| Sampling Rate | 85 ksps |
| Maximum Power Dissipation | 604 mW |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Architecture | SAR |
| Supplier Package | TSSOP |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI) |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| Differential Input | No |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TLV1544IPWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A2IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADCS7477AIMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8344NB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 240sps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1224IPWT.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 4ksps 24-bit Serial 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CS5550-ISZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 8Msps 12-bit Parallel 32-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for THS12082IDAR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC128S102CIMTX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 30sps 12-bit Parallel 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for ICL7109CQH+D.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 24-bit Serial 24-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5534-ASZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV2543CDW.pdf |