| Part Number | MCP3021A5T-E OT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 395360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 22.3ksps 10-bit Serial 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP3021A5T-E OT |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP3021A5T-E OT |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Resolution | 10 Bit |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Sample and Hold | Yes |
| Pin Count | 5 |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, SPI) |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Input Type | Voltage |
| Mounting | Surface Mount |
| Full Scale Error | ±3 LSB |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Architecture | SAR |
| Differential Input | No |
| Voltage Reference | Supply |
| Sampling Rate | 22.3 ksps |
| Digital Supply Support | No |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Voltage | 5.3 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MCP3021A5T-E OT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1285BESA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS7844N 1K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 80Msps 10-bit Parallel 28-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC10080CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC081S101CIMF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for ADC0809CCV.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7816EB 250.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 10-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CS5343-CZZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7841ES.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 216ksps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PCM4220PFBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC124S101CIMM NOPB.pdf |