| Part Number | ADC104S051CIMM NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 406690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 500ksps 10-bit Serial 10-Pin MSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC104S051CIMM NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC104S051CIMM NOPB |
|---|---|
| Digital Supply Support | No |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Resolution | 10 Bit |
| Full Scale Error | ±0.7 LSB |
| Integral Nonlinearity Error | -0.4/0.6 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 62.7 dB |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| Supplier Package | MSOP |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Input Type | Voltage |
| Voltage Supply Source | Single |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Architecture | SAR |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Single-Ended Input | Yes |
| Number of Analog Inputs | 4 |
| Voltage Reference | Supply |
| Input Voltage | 5.25 V |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Differential Nonlinearity | ±0.5 LSB |
| Differential Input | No |
| Pin Count | 10 |
| Sample and Hold | Yes |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 10MSOP |
| Replacement Part Number | PART-ADC104S051CIMM NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 16-bit Serial 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TLV320ADC3001IYZHR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 85ksps 14-bit Serial 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX194BCWE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 5Msps 12-bit Parallel 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS803E 1K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 8-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLC0838CPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 20Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC1175CIMTC NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8320EB 2K5.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP Download PDF datasheet for CS5361-KZZ.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC1542CDW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC121S051CIMFX NOPB.pdf |