| Part Number | ADS1217IPFBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 677340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1217IPFBR |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1217IPFBR |
|---|---|
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 24 Bit |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Single-Ended Input | Yes |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 48 |
| Supplier Package | TQFP |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Sample and Hold | No |
| Differential Input | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Full Scale Error | 5 % of FSR |
| MSL Level | 2 |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| No Missing Codes | 24 Bit |
| Rad Hard | No |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of ADCs | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Sampling Rate | 780 sps |
| Typical Power Dissipation | 1.8 mW |
| Integral Nonlinearity Error | 0.0012 % of FSR |
| Input Voltage | ±2.5/±5 V |
| Maximum Power Dissipation | 2.8 mW |
| Digital Supply Support | Yes |
| Package | 48TQFP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1217IPFBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for ADC0809CCV.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LCD 44-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MAX136CQH+TD.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3206P.pdf |
|
Maxim Integrated | SERIAL OUTPUT, 5.6\u00b5S, 12-BIT ADC WITH REFERENCE - |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LCD 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for ICL7136CQH+D.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 16-bit Serial 24-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5533-ASZ.pdf |
|
Silergy | ZON M3 - ADNET ONLY - |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CS5381-KSZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 50ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7828E 250.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 16-bit Serial 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for CS5533-ASZR.pdf |