| Part Number | ADC0820CCN NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 161940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Semiflash 667ksps 8-bit Parallel 20-Pin PDIP Rail |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADC0820CCN NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | ADC0820CCN NOPB |
|---|---|
| Single-Ended Input | Yes |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Type | Voltage |
| Maximum Single Supply Voltage | 8 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Resolution | 8 Bit |
| Differential Input | No |
| Product Dimensions | 26.42 x 6.6 x 3.3 mm |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Architecture | Semiflash |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Power Dissipation | 875 mW |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Input Voltage | 5 V |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Sample and Hold | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Digital Supply Support | No |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | PDIP |
| Sampling Rate | 667 ksps |
| Typical Power Dissipation | 75 mW |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Voltage Reference | External |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Package | 20PDIP |
| Replacement Part Number | PART-ADC0820CCN NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 280ksps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7868IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 8-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC084S051CIMM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 50ksps 8-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX1110EAP+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Delta-Sigma 4.8ksps 18-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1402EAI+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 12-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC121C021CIMKX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 125Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS62C15IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Semiflash 40Msps 8-bit Parallel 24-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for TLC5540IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Pipelined 125Msps 14-bit Parallel Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS4245IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC122S021CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7950SBRGER.pdf |