| Part Number | MAX1400EAI+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 245110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 4.8ksps 18-bit Serial 28-Pin SSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1400EAI+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1400EAI+T |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Product Dimensions | 10.33 x 5.38 x 1.78 mm |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Supplier Package | SSOP |
| Differential Input | Yes |
| Single-Ended Input | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Integral Nonlinearity Error | 0.0015 % of FSR |
| Maximum Power Dissipation | 34 mW |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Voltage Reference | External |
| Rad Hard | No |
| Input Voltage | 2.5|±2.5 V |
| Sample and Hold | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Sampling Rate | 4.8 ksps |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI) |
| Typical Power Dissipation | 26.7 mW |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Pin Count | 28 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Number of Analog Inputs | 5|3 |
| Full Scale Error | 3.5 % of FSR |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential|Differential |
| Package | 28SSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1400EAI+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 10sps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for ADC128D818CIMT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Flash 392ksps 8-bit Parallel 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC0820AIN.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial DIE Download PDF datasheet for MAX186DC D.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7955QDBTRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 16ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1211EG4.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1256IDBT.pdf |
|
Intersil | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for HI7190IBZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7816EB 250.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1038AEEE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1113IDGSR.pdf |