| Part Number | MAX11661AUT+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 551440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 500ksps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11661AUT+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11661AUT+T |
|---|---|
| Architecture | SAR |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Signal to Noise Ratio | 49.5 dB |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 696 mW |
| Digital Supply Support | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.2 V |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.25 LSB |
| Resolution | 8 Bit |
| Full Scale Error | ±0.5 LSB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Differential Nonlinearity | ±0.25 LSB |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| MSL Level | 1 |
| Input Voltage | 3.6 V |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Differential Input | No |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.63 x 1.1 mm |
| Pin Count | 6 |
| Sample and Hold | Yes |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Package | 6SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MAX11661AUT+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1113IRUGT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 115ksps 16-bit Serial 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX1301AEUP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 12-bit Parallel 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS7864YB 250.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual SAR 1.25Msps 12-bit Serial 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1379ATP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 12-bit Parallel 32-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS7862Y 2K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Dual Delta-Sigma 96ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PCM1803ADB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 40ksps 12-bit Parallel 28-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for MX574AJP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-Bit Serial (SPI) 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS7952QDBTRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 170Msps 12-bit Parallel 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for ADC12C170CISQ NOPB.pdf |
|
Intersil | ADC Single Delta-Sigma 2ksps 24-bit Serial 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for HI7190IBZ-T.pdf |