| Part Number | ADS1203IRGTT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 611930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Delta-Sigma 40ksps 16-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS1203IRGTT |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS1203IRGTT |
|---|---|
| Voltage Supply Source | Single |
| Sample and Hold | No |
| Input Voltage | ±0.25 V |
| MSL Level | 2 |
| Maximum Power Dissipation | 49 mW |
| Digital Supply Support | No |
| Resolution | 16 Bit |
| Lead Finish | Gold |
| Digital Interface Type | Serial (SPI) |
| No Missing Codes | 16 Bit |
| Input Signal Type | Differential |
| Architecture | Delta-Sigma |
| Sampling Rate | 40 ksps |
| Typical Power Dissipation | 42 mW |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 16 |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Integral Nonlinearity Error | ±4 LSB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.9 mm |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Signal to Noise Ratio | 85 dB |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Full Scale Error | 1.4 % of FSR |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-ADS1203IRGTT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Dual SAR 500ksps 12-bit Parallel 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS7864YB 2K.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 10-bit Serial 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX1085BCSA+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1255IDBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 80Msps 10-bit Parallel 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC10080CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 200Msps 11-bit Parallel Serial LVDS 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS5517IRGZR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single 4Msps 12-bit Parallel 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAX1312ECM+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS7822UC 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7950SBRGER.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 250ksps 16-bit Parallel 28-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS7815U 1K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Delta-Sigma 216ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for PCM4204PAPR.pdf |