| Part Number | MAX11602EEE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 343390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX11602EEE+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX11602EEE+ |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 666.7 mW |
| Input Signal Type | Pseudo-Differential|Differential |
| Resolution | 8 Bit |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Number of ADCs | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Sampling Rate | 188 ksps |
| Supplier Package | QSOP |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Digital Interface Type | Serial (2-Wire, I2C) |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Product Dimensions | 4.98 x 3.99 x 1.55 mm |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Sample and Hold | Yes |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 16QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX11602EEE+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 20-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8028IRTJR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1015QDGSRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV1570IPWRG4.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 3.84ksps 24-bit Serial 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5532-BSZ.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for CS5364-DQZ.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 8-Pin MSOP Download PDF datasheet for MCP3201-CI MS.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 8-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC081C027CIMK NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-Bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1015AQDGSRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1115IDGSR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 5Msps 12-bit Parallel 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS803E 1K.pdf |