| Part Number | ADS5271IPFP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 470730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Octal Pipelined 50Msps 12-bit Serial 80-Pin HTQFP EP Tray |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ADS5271IPFP |
| Datasheet download |
| Part Number | ADS5271IPFP |
|---|---|
| Typical Power Dissipation | 927 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Voltage | 2.03 Vp-p |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Voltage Supply Source | Single |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Input Type | Voltage |
| Input Signal Type | Differential |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1 mm |
| Differential Nonlinearity | ±0.9 LSB |
| Digital Interface Type | Serial |
| Sampling Rate | 50 Msps |
| Supplier Package | HTQFP EP |
| MSL Level | 3 |
| Sample and Hold | Yes |
| Pin Count | 80 |
| Signal to Noise Ratio | 70.5 dBFS |
| No Missing Codes | 12 Bit |
| Architecture | Pipelined |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Number of ADCs | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Digital Supply Support | No |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Resolution | 12 Bit |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Package | 80HTQFP EP |
| Replacement Part Number | PART-ADS5271IPFP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11628EEE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX11602EEE+T.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC, with PGIA, SMT, 16Bit, 4 Channel, Buffered, \u00b10.003%, 24-pin SSOP Download PDF datasheet for S5523-ASZR.pdf |
|
Microchip | ADC Single Multi-Slope 40sps 15-bit+Sign Parallel 40-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TC850CPL.pdf |
|
Maxim Integrated | 12 Bit Analog to Digital Converter 6, 12 Input 1 SAR 16-WLP (2.15x2) Download PDF datasheet for MAX11617EWE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 52ksps 12-bit Serial 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7870EA.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS8344N 1K.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3206D-TL.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 14ksps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1259IPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Dual Slope 3 1 2Digit LED 44-Pin PLCC Download PDF datasheet for ICL7107CQH+D.pdf |