| Part Number | TC850CPL |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 133640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Multi-Slope 40sps 15-bit+Sign Parallel 40-Pin PDIP Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC850CPL |
| Datasheet download |
| Part Number | TC850CPL |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage | 3.277 V |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Pin Count | 40 |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Architecture | Multi-Slope |
| Sampling Rate | 40 sps |
| Digital Supply Support | No |
| Maximum Power Dissipation | 1230 mW |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Number of ADCs | 1 |
| Resolution | 15+Sign Bit |
| Supplier Package | PDIP |
| Single-Ended Input | No |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Product Dimensions | 53.21 x 14.73 x 4.95 mm |
| Voltage Reference | External |
| Integral Nonlinearity Error | ±2 LSB |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Signal Type | Differential |
| Sample and Hold | No |
| Differential Nonlinearity | ±0.5 LSB |
| Voltage Supply Source | Dual |
| Package | 40PDIP |
| Replacement Part Number | PART-TC850CPL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX186DEWP+.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Dual Pipelined 22Msps 8-bit Parallel 28-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX1192ETI+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1.25Msps 10-bit Serial 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ADS7887SDCKR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV2541ID.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 14ksps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1259BIPWR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX188DEWP+.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 617sps 24-bit Serial 24-Pin SSOP Download PDF datasheet for CS5524-ASZ.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Semiflash 400ksps 8-bit Parallel 20-Pin SSOP Download PDF datasheet for MAX152EAP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 28-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for ADC0808CCV.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2574IDWG4.pdf |