| Part Number | CS8406-DZZ |
|---|---|
| Manufacturer | Cirrus Logic |
| Quantity in stock | 829240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Audio Transmitter 1TX 28-Pin TSSOP |
| Category | Communication |
| Family | Transceivers Misc |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CS8406-DZZ |
| Datasheet download |
| Part Number | CS8406-DZZ |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 12|12.7 mA |
| Minimum Single Supply Voltage | 3.14 V |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Pin Count | 28 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Type | Digital Audio Transmitter |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Automotive |
| Max Processing Temp | 260 |
| Protocols Supported | AES3|EIAJ CP1201|IEC-60958|S/PDIF |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | TSSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-CS8406-DZZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Meter-Bus Transceiver 1 TX 1 RX 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TSS521DR.pdf |
|
Texas Instruments | Cable Driver 1TX 400Mbps 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for CLC006BM NOPB.pdf |
|
Amphenol-FCI | OPTICAL TRANSCEIVERS - |
|
ON Semiconductor | LIN Transceiver 1TX 1RX 20Kbps 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for NCV7428D15R2G.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Receiver 3RX 100-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TFP401APZPG4.pdf |
|
Intersil | RS-232 TRANSMITTERS RECEIVERS - |
|
Infineon | SP001030852_WAFER - |
|
Macom Technologies | DUAL XAUI-KR PHY - |
|
NXP | LIN Transceiver 2 TX 2 RX 20KBd 14-Pin HVSON EP T R Download PDF datasheet for TJA1022TK,118.pdf |
|
Cirrus Logic | Digital Audio Interface Transceiver 1TX 1RX 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CS8427-DZZR.pdf |