| Part Number | 74HC393D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 800820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC393D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC393D,653 |
|---|---|
| Direction Type | Uni-Directional |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Pin Count | 14 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Terminal Count Output | No |
| Type | Binary |
| Reset Type | Asynchronous |
| Number of Element Outputs | 4 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Supplier Package | SO |
| Parallel Enable Input | No |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Logic Family | HC |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operation Mode | UP Counter |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Function | Counter/Divider |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125@2V|[email protected]|21@6V ns |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Stages | 4 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC393D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 2.5V And 3.3V LVCMO 2.5V And 3.3V LVCMOS Clock Fanout Buffer Download PDF datasheet for MPC9456AC.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Inverting 3-ST CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G240GX,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7SZ14M5X.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC07APW,118.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G02GW,125.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SON Embossed T R Download PDF datasheet for TC7SZ08AFENHFF.pdf |
|
NDK | NDKNZ2520SD24.000000MNSA3449E CRYSTAL 24 - |
|
NXP | Flip Flop D-Type Bus Interface Positive-Edge 3-State 1-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC74D C4J.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G11GV,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7S02M5X.pdf |