| Part Number | MC74AC86DG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 300440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74AC86DG |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74AC86DG |
|---|---|
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Logic Function | XOR |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|8.5@5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-MC74AC86DG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Shift Register Single Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LV594ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Programmable Timer Single 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4541BT,518.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC595DB,118.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND NOR Inverter Gate 6-Element (Four Inverter, One 2-IN NOR, One 2-IN NAND) CMOS 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14572UBDG.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 8-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC30M96.pdf |
|
Maxim Integrated | Clock Fanout Buffer 20-OUT 32-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9317AECJ+.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVCH16373DGGR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 8V89313NLG - |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH16373DGGR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GM,115.pdf |