| Part Number | 74HC4040D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 604590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4040D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4040D,652 |
|---|---|
| Parallel Enable Input | No |
| Pin Count | 16 |
| Logic Family | HC |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Type | Binary |
| Reset Type | Asynchronous |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Stages | 12 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Terminal Count Output | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Element Outputs | 12 |
| Logic Function | Counter |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 225@2V|[email protected]|38@6V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Triggering Type | Negative-Edge |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Supplier Package | SO |
| Operation Mode | UP Counter |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC4040D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 8-OUT 32-Pin QFN EP Tube Download PDF datasheet for NB7L1008MNG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74LVTH541PW.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HCT240F3A.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT2G125DP,125.pdf |
|
Diodes Incorporated | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G14SE-7.pdf |
|
NXP | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for NTB0102GT,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL37WZ07USG.pdf |
|
Broadcom | 56846+56321+8742+54680*2+8073+5718+5482+ - |
|
ON Semiconductor | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZU04DFT2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1G126DFT1G.pdf |