| Part Number | 74LV165PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 767650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LV165PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LV165PW,118 |
|---|---|
| Terminal Count Output | No |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Logic Family | LV |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operation Mode | Serial/Parallel to Serial |
| Maximum Quiescent Current | 0.16 mA |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|38@2V|[email protected]|[email protected]|[email protected] to 5.5V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Supplier Package | TSSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Element Inputs | 9 |
| Logic Function | Shift Register |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Parallel Enable Input | Yes |
| Number of Stages | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LV165PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT377D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TXB0108PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AC74DR.pdf |
|
Diodes Incorporated | RESET IC - |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC02DR2G.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74VHC595BQ,115.pdf |
|
Silicon Labs | Level Translator LVCMOS LVPECL LVDS CML HCSL to LVCMOS 16-Pin QFN Download PDF datasheet for SI53306-B-GM.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC541MTCX.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2C PROGRAMMABLE ETHERNET CLOCK GENERATOR Download PDF datasheet for 8T49N4811NLGI.pdf |
|
Nexperia | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC3GU04DC-Q100H.pdf |