| Part Number | 74LVC595ABQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 364300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC595ABQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC595ABQ,115 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Terminal Count Output | No |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Number of Element Outputs | 9 |
| Reset Type | Asynchronous |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Product Dimensions | 3.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Parallel Enable Input | No |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Output Type | 3-State |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Rad Hard | No |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Stages | 8 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Logic Family | LVC |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC595ABQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4093BT,652.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC251DBR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4094BT,652.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G126GN,115.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for NE555PE4.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT4060D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Receiver Buffer Translator 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB7L216MNG.pdf |
|
Nexperia | AND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin SOIC Download PDF datasheet for 74HC08D C4J.pdf |
|
Nexperia | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3GU04DC,125.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin X2SON Download PDF datasheet for 74AUP1G32GX,125.pdf |