| Part Number | HEF4794BT,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 822160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4794BT,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4794BT,118 |
|---|---|
| Parallel Enable Input | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Logic Function | Shift Register |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Terminal Count Output | No |
| Number of Element Outputs | 9 |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Pin Count | 16 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Screening Level | Automotive |
| Operation Mode | Serial to Serial/Parallel |
| Logic Family | HEF4000 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 320@5V|130@10V|90@15V ns |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4794BT,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14081BDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC74ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT244D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NL27WZ07DTT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ABT125DR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74HC74PW.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TXB0106PWR.pdf |
|
NXP | Bus XCVR Single 1-CH 3-ST 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NTB0101GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC1G14DTT1G.pdf |
|
Maxim Integrated | Analog Output Conditioner 32-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX15500GTJ+.pdf |