| Part Number | 74AHC123AD,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 353030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC123AD,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC123AD,118 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|14@5V ns |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Family | AHC |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74AHC123AD,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Foxconn Interconnect Technology | ORF01 OE LENS - |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC541PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G10DCKR.pdf |
|
Nexperia | AND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin SOIC Download PDF datasheet for 74HC08D C4J.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74VHC595MX.pdf |
|
Maxim Integrated | +5V-POWERED, MULTICHANNEL RS-232 DRIVERS Download PDF datasheet for MAX232C D.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX138DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC07APW,118.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC86APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC21QDRQ1.pdf |