| Part Number | 74HC11D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 120230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC11D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC11D,653 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Supplier Package | SO |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | AND |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC11D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Binary UP Down 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HC193PWR.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC7541DB,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7S14M5X.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G74GS,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for PI6C10804WE.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT244APWR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC165PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC244ADBR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer 2-OUT 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for CDC3RL02YFPR.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator LOCMOS TTL to LOCMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4104BT,653.pdf |