| Part Number | SN74AVC1T45DCKR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 347870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 6-Pin SC-70 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AVC1T45DCKR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AVC1T45DCKR |
|---|---|
| Logic Family | AVC |
| Maximum Quiescent Current | 0.02 mA |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Supplier Package | SC-70 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Output Type | 3-State |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 mm |
| Pin Count | 6 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 6SC-70 |
| Replacement Part Number | PART-SN74AVC1T45DCKR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Counter Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV393APWR.pdf |
|
NXP | NCF29A1XHN 0500I HVQFN32 REEL - |
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC08ADG.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC166DR.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC1G86GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM555CMM NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NL17SZ74USG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 16-CH Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVCZ16240ADGGR.pdf |
|
Toshiba | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7S14FULF(T.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC04DR.pdf |