| Part Number | SN74LV164ADR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 232550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LV164ADR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LV164ADR |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Logic Family | LV |
| Number of Stages | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Screening Level | Commercial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|11@5V ns |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Reset Type | Asynchronous |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Parallel Enable Input | No |
| Terminal Count Output | No |
| Logic Function | Shift Register |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-SN74LV164ADR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for CDCLVC1104PW.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 2-OUT 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI53307-B-GMR.pdf |
|
ON Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC157ADR2G.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC151D-Q100,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G125GV,125.pdf |
|
Maxim Integrated | 1.2V TO +5.5V, \u00b115KV ESD-PROTECTED, 0.1\u00b5A, 35MBPS, 8-CHANNEL LEVEL TRANSLATORS Download PDF datasheet for MAX36051+.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC244QPWRG4Q1.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHCT1G00DCKR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LVT2244D,112.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74ALS164AD.pdf |