| Part Number | 74HCT138D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 348840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT138D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT138D,652 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Quiescent Current | 0.008 mA |
| Demultiplexing Capability | 1-of-8 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Number of Input Enables per Element | 3 |
| Number of Element Inputs | 3 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Family | HCT |
| Pin Count | 16 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT138D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Standard Timer Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ICM7555ISA+T.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch T R Download PDF datasheet for SPVT210101.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1.8 V to 3.3 V 1:4 LVCMOS High Performance Clock Buffer Download PDF datasheet for 5PB1104CMGI.pdf |
|
Broadcom | 56844+5461S+5482+5389 - |
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC08ADTR2G.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7S14F,LF(T.pdf |
|
ALPS | Encoder with Insulated Shaft Type Download PDF datasheet for EC12E24204A8.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G332DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74AC273DWG.pdf |
|
ON Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC153ADG.pdf |