| Part Number | HEF4538BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 877120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4538BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4538BT,653 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Low Level Output Current | 4.2(Min) mA |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 460@5V|180@10V|120@15V ns |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum High Level Output Current | -4.2 mA |
| Logic Family | HEF4000 |
| Pin Count | 16 |
| Logic Function | Monostable Multivibrator |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4538BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC16244ADL,118.pdf |
|
Maxim Integrated | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX9381ESA+.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT365DB,118.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G32DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC541ADWR.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G02GV,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 12-OUT 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC100LVEL13DWR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HC540WMX.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for CDCV304PW.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVTH162245WD.pdf |