| Part Number | 74HCT154D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 504940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT154D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT154D,653 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 0.16 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Supplier Package | SO |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Input Enables per Element | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Element Inputs | 4 |
| Demultiplexing Capability | 1-of-16 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Pin Count | 24 |
| Logic Family | HCT |
| Polarity | Inverting |
| Product Dimensions | 15.6 x 7.6 x 2.45 mm |
| Number of Element Outputs | 16 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Package | 24SO |
| Replacement Part Number | PART-74HCT154D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | NOR 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HC1G02GW C4H.pdf |
|
ROHM | RHOML22824-603MBZ0NL SPEECH SYNTHESIS IC - |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4528BT,652.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 2-OUT 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for CDCLVC1102PW.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 4-CH D-Type 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4042BDR.pdf |
|
Nexperia | Counter Dual 4-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4520BT,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LS244W.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 64-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK04805BISQ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT541PWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G126GN,115.pdf |