| Part Number | 551-3107F |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Quantity in stock | 357360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Bi-Color Green Yellow 565nm 585nm 2-Pin T-1 Bulk |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 551-3107F |
| Datasheet download |
| Part Number | 551-3107F |
|---|---|
| Mounting Orientation | Right Angle |
| Viewing Angle | 80 ° |
| Intensity | 6.3|4.3 mcd |
| Color | Green|Yellow |
| Package Dimensions | 4.32 x 8.89 x 7.11 mm |
| Maximum Forward Voltage per Color | 2.1 V |
| Peak Wavelength | 565|585 nm |
| Mounting | Through Hole |
| Number of LEDs | 2 |
| Pin Count | 2 |
| Lens Appearance | Colored Diffused |
| Maximum Power Dissipation | 100|60 mW |
| Rad Hard | No |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Category | Standard LED |
| Lens Shape Type | Domed |
| Supplier Package | T-1 |
| Type | Bi-Color |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Lens Dimensions | 2.54 x 2.89 mm |
| Package | 2T-1 |
| Replacement Part Number | PART-551-3107F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Lumileds | LED Uni-Color White 117lm 5000K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L130-50800BHV00001.pdf |
|
Vishay | LED IrLED 850nm IrLED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VSMY1850.pdf |
|
Kingbright | RECTANGULAR LED - |
|
LRTBR98G-R5T-1-S7T7-35+PQ-25-2 OSRAM Opto Semiconductors |
OOSLRTBR98G-R5T-1-S7T7-35+PQ-25-2 ADDITI Download PDF datasheet for LRTBR98G-R5T-1-S7T7-35+PQ-25-2.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Orange 0.76lm 610nm Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for LO M676-R2S2-23-0-20-R18-Z.pdf |
|
Kingbright | T-1 (3mm) BI-LEVEL LED INDICATOR - |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 23.5lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L130-3080001400001.pdf |
|
ROHM | LED Uni-Color Red 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for SML-M13UTT86.pdf |
|
Liteon Opto | - - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color White 0.61lm x=0.33 y=0.33 Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for LW T773-P1S1-5K8L-0-10-R18-Z.pdf |