| Part Number | 49S16.0000-20GHC-E |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 127190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Crystal 16MHz 20pF 2-Pin DIP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Crystals |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 49S16.0000-20GHC-E |
| Datasheet download |
| Part Number | 49S16.0000-20GHC-E |
|---|---|
| Mode of Oscillation | Fundamental |
| Load Capacitance | 20 pF |
| Frequency Stability | ±50 ppm |
| Series Resistance | 200 Ohm |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | DIP |
| Package Dimensions | 11.2 x 5 mm |
| Type | Crystal |
| Rad Hard | No |
| Frequency Aging | ±5(Max) ppm/Year |
| Standard Frequency | 16 MHz |
| Mounting | Through Hole |
| Frequency Tolerance | ±30 ppm |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Package | 2DIP |
| Replacement Part Number | PART-49S16.0000-20GHC-E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Crystal 12MHz 8pF \u00b120ppm 4-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for CX3225GB12000D0HEQZ1.pdf |
|
Pericom Semiconductor | Crystal 8MHz 18pF 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for FY0800018.pdf |
|
Abracon | Crystal 11.0592MHz 18pF 4-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for ABM3C-11.0592MHZ-D4Y-T.pdf |
|
Seiko Instruments | - - |
|
Fox | Crystal 8MHz 20pF 2-Pin HC 49SD T R Download PDF datasheet for FOXSDLF 080-20 TR.pdf |
|
CTS | SMD TUNING FORK 32.768MHZ 9 PF 3.2MM X 1.5MM Download PDF datasheet for TF323J32K7680.pdf |
|
ECS International | Crystal 12MHz 20pF 4-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for ECS-120-20-33-AGN-TR.pdf |
|
Kyocera | KEDCX3225SB24576H0KFSA1 CX3225SB24576H0K Download PDF datasheet for CX3225SB24576H0KFSA1.pdf |
|
Murata Manufacturing | XTAL CSTCE 12.0MHZ Download PDF datasheet for CSTCE12M0G52-R0.pdf |
|
TAITIEN ELECTRONICS(SHENZHEN | Crystal 20MHz 8pF 2-Pin CSMD T R Download PDF datasheet for XSACECNANF-20.000000MHZ.pdf |