AL8807BMP-13 Diodes Incorporated
AL8807BMP-13 Images
Please contact us for more photos of AL8807BMP-13
Part Number AL8807BMP-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LED DRVR Buck 1-CH PWM 1.3A 8-Pin MSOP EP T R
Category Power Management IC
Family LED Driver ICs
ROHS Compliant Yes
MSL Level AL8807BMP-13
Datasheet download AL8807BMP-13.pdf
Request Quotation for AL8807BMP-13
AL8807BMP-13 Specifications
Part Number AL8807BMP-13
Maximum Output Current 1.3 A
Mounting Surface Mount
Input Voltage Type DC/DC
Output Type Constant Current
Switching Frequency (Max) 1000 kHz
Dimming Method PWM
Supplier Package MSOP EP
Product Dimensions 3 x 3 x 0.86
MSL Level 1
Pin Count 8
Lead Finish Tin
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Screening Level Extended Industrial
Type Switching
Number of Channels 1
AC Input Voltage (Min)
Topology Buck
DC Input Voltage (Max) 36 V
DC Input Voltage (Min) 6 V