| Part Number | AP1513SG-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 561570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 3.6V to 18V 8-Pin SOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AP1513SG-13 |
| Datasheet download |
| Part Number | AP1513SG-13 |
|---|---|
| Type | Step Down |
| Supplier Package | SOP |
| Minimum Input Voltage | 3.6 V |
| Rad Hard | No |
| Switching Frequency | 240 to 400 kHz |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Switching Regulator | Yes |
| Efficiency | 92 % |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 2 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Input Voltage | 18 V |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 0.8 to 18 V |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 4.95 x 3.95 x 1.5 mm |
| Package | 8SOP |
| Replacement Part Number | PART-AP1513SG-13 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2576S-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 5.5V 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for LM8850URX NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 5-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2105DJ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 6V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61081DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 3V to 18V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61170DRVR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Up Step Down 1.2V to 5.5V 11-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP28164GD-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.3V 60V 8-Pin SO PowerPAD Tube Download PDF datasheet for LMR16020PDDA.pdf |
|
ROHM | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 35V 5-Pin(4+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for BD9703FP-E2.pdf |
|
Diodes Incorporated | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AP3418KTR-G1.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 10-Pin DFN EP Download PDF datasheet for ISL8011IRZ.pdf |