| Part Number | TPS6209718RWKR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 700720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 11-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS6209718RWKR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS6209718RWKR |
|---|---|
| Load Regulation | 200 % |
| Supplier Package | VQFN |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 6 V |
| Pin Count | 11 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Package Dimensions | 2 x 2 x 0.95 mm |
| Minimum Input Voltage | 2.5 V |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Output Voltage | 1.8 V |
| Switching Frequency | 1500 to 2500 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Type | Step Down |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Efficiency | 97 % |
| Package | 11VQFN |
| Replacement Part Number | PART-TPS6209718RWKR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2678S-ADJ NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for MAX15462BATA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 8-Pin TDFN Download PDF datasheet for MAX15062CATA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 5.5V to 65V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM5117PMH NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 18V 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for LM2736YMKX NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2359DJ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for LMR14050SDDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 42V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM25007MMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 14.5V 47-Pin B1QFN T R Download PDF datasheet for LMZ31506RUQT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 6V 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS62242QDDCRQ1.pdf |