AP2125K-1.8TRG1 Diodes Incorporated
AP2125K-1.8TRG1 Images
Please contact us for more photos of AP2125K-1.8TRG1
Part Number AP2125K-1.8TRG1
Manufacturer Diodes Incorporated
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 1.8V 0.36A 5-Pin SOT-23 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level AP2125K-1.8TRG1
Datasheet download AP2125K-1.8TRG1.pdf
Request Quotation for AP2125K-1.8TRG1
AP2125K-1.8TRG1 Specifications
Part Number AP2125K-1.8TRG1
Input Voltage Range 2.3 to 6 V
Product Dimensions 3.02(Max) x 1.7(Max) x 1.3(Max)
Line Regulation 15 mV
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Output Voltage 1.8 V
Accuracy ±2 %
Typical Quiescent Current 0.06 mA
Maximum Output Current 0.36 A
Polarity Positive
Maximum Quiescent Current 0.09 mA
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.012@10mA|0.12@100mA|0.36@300mA V
Screening Level Industrial
Supplier Package SOT-23
Pin Count 5
Typical Dropout Voltage @ Current 0.01@10mA|0.1@100mA|0.3@300mA V
Rad Hard No
Minimum Input Voltage 2.3 V
Mounting Surface Mount
Maximum Input Voltage 6 V
Function LDO
Load Regulation 15 mV
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Junction to Ambient 200 °C/W