| Part Number | D58V0M4U8MR-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 424920 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Quad Uni-Directional 58V 2700W 8-Pin SO T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | D58V0M4U8MR-13 |
| Datasheet download |
| Part Number | D58V0M4U8MR-13 |
|---|---|
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 58 V |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Configuration | Quad |
| Peak Pulse Power Dissipation | 2700 W |
| Supplier Package | SO |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.2 uA |
| Minimum Breakdown Voltage | 64.4 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 24 A |
| ESD Protection | Yes |
| Maximum Clamping Voltage | 100 V |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 4.95(Max) x 3.95(Max) x 1.5(Max) |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 8SO |
| Replacement Part Number | PART-D58V0M4U8MR-13 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ18AHE3 57T.pdf |
|
ROHM | TVS Single Bi-Directional 5V 36W 2-Pin SOD-962 Embossed T R Download PDF datasheet for VS5V0BN1EST15R.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 51V 600W 2-Pin SMBG T R Download PDF datasheet for SMBG51AHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 22V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K22CAHM3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ28CAHE3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 11V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ11AHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 3.6KW 2-Pin DO-218AB T R Download PDF datasheet for SM5S13AHE3 2D.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 170V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ170A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 30V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K30CAHM3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 70V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ70CA-E3 52.pdf |