| Part Number | PTVS18VS1UR,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 504280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 400W 2-Pin SOD-123W T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PTVS18VS1UR,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | PTVS18VS1UR,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Maximum Clamping Voltage | 29.2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOD-123W |
| Minimum Breakdown Voltage | 20 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| Maximum Peak Pulse Current | 13.7 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 18 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Product Dimensions | 2.8 x 1.9 mm |
| Test Current | 1 mA |
| Package | 2SOD-123W |
| Replacement Part Number | PART-PTVS18VS1UR,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 30W 10-Pin DFN Download PDF datasheet for CDDFN10-0524P.pdf |
|
Vishay | VISTPSMP6.8AHM3_A H 250W, 6.8V, 5% UNDIR Download PDF datasheet for TPSMP6.8AHM3_A H.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS15VP1UP,115.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD323 REG 0.2W SPCL - |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 8.55V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB10AT3G.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for ESD9D5.0ST5G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB16A-E3 52.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 342V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE400A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 48V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ48CAA-TR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 36V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ36CA.pdf |